PODGORIČKI SAJAM KNJIGA I OBRAZOVANJA POČINJE 8. MAJA: ,,Sa knjigom bez distance”
Šesnaesto izdanje Međunarodnog podgoričkog sajma knjiga i obrazovanja biće održano od 8. do 14. maja u garaži Delta Cityja pod sloganom ,,Sa knjigom bez distance”, saopšteno je na današnjoj konferenciji za novinare.
Ulaz je besplatan, a radno vrijeme Sajma biće od 11 do 21 sat.
– Na sajmu će se predstaviti mnogobrojne izdavačke kuće, kao i pojedine ambasade, ustanove, biblioteke, predškolske ustanove, osnovne škole, srednje škole, univerziteti. Takođe, oni će imati svoje štandove gdje će posjetioci moći da pogledaju izdanja, programe i sve aktivnosti koji su predškolske, školske ustanove i univerziteti pripremili za njih – kazala je koordinatorka i PR Sajma Belma Zečević.
Predstaviće se stotinjak izlagača.
Organizatorka programskog dijela Sajma Jelena Krsmanović predstavila je program.
Sajam će biti svečano otvoren u nedjelju, u 19 sati. Akademik i pisac Goran Petrović pripremio je za ovu priliku posebno pisanu svečanu besjedu, a na otvaranju sajma govoriće i ministarka kulture i medija Maša Vlaović.
– Na svečanom otvaranju svoje prisustvo potvrdili su premijer Dritan Abazović, brojni visoki državni zvaničnici i diplomatski kor i predstavnici Sarajevskog sajma knjiga, predsjednik Programskog savjeta Ibrahim Spahić i generalni direktor Skenderije, organizatora svih sajmova u Bosni i Hercegovini, Damir Petrić – kazala je Krsmanović.
Dodala je da će gosti biti brojni pisci i autori iz Srbije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Crne Gore.
– Gosti iz Srbije biće Goran Petrović, Muharem Bazdulj, Vladimir Pištalo, Matija Pavićević i tu je naš posebni gost i prijatelj prof. Aleksandar Jerkov. Iz Bosne i Hercegovine nam dolazi Feđa Štukan, Goran Samardžić, Samedin Kadić, Mediha Selimović, Magdalena Blažević, Kašmir Huseinović, Šimo Ešić. Iz Hrvatske dolaze Renato Baretić, iz Crne Gore pisci koji će se predstaviti na Sajmu su Goran Danilović, Marijana Šundić, Predrag Sekulić, Iva Bajković, Radmila Knežević, Aleksandar Bečanović i Đorđe Gregović – rekla je Krsmanović.
Ona je istakla da je sajam jedna velika interaktivna radionica.
– Pozivamo sve čitaoce, publiku, da se uključe ne samo svojim prisustvom, nego tu su i autori i izdavači i sve ustanove su tu upravo da bi bio jedan živi dijalog. Bilo bi lijepo ako bi mogli iz drugih gradova da obrazovne ustanove i škole se organizuju i posjete naš Sajam. Pored toga što će se upoznati sa dinamikom i programom Sajma, imaće priliku da između sebe podijele svoja iskustva, svoje projekte, svoja izdanja – kazala je Krsmanović.
Slogan ,,Sa knjigom bez distance” objasnila je time da ,,knjiga niti dozvoljava niti mi želimo da imamo distancu sa knjigom na bilo koji način.”
– Ovaj prethodni period zatvaranja zbog korone nam je pokazao razlog da knjiga ne dozvoljava distancu zato što se intenzivno radilo i čitalo, ali itekako i pisalo i pisaće se. Najteže vrijeme izgleda donosi najbolja književna djela, to nam je makar istorija pokazala – istakla je Krsmanović.
Članica žirija za dodjelu nagrada prof. dr Slavica Perović rekla je ,,da nagrade nisu potrebne, ne bi ni postojale.”
– Nagrade su tu zato što doprinose da pisac ili bilo koje pregnuće vezano za knjigu, za izdavaštvo bude vidljivo. Nagrade stimulišu i nagrade podstiču na razne načine. Nagrade znače tiraže knjiga, intervjue, promociju određene poetike, nagrade za pisca znače mnogo u stvaralačkom svijetu i pozicioniranje među piscima – istakla je Perović.
Dodala je da se ona i preostali članovi žirija, predsjednik prof. dr Siniša Jelušić i mr Marina Vešović, bave ,,vrednovanjem u širokoj lepezi, od autora do izdavačkih poduhvata, opremljenosti, edicija, do svega onoga što su sajamske nagrade”.
Organizatori su Nova knjiga i Međunarodni podgorički sajam knjiga i obrazovanja. Partner je Delta City.